سلام، خوش امدید به سایت بازار سوغات کرمان، خوشحال میشیم پیج ایسنتاگرام مارو هم فالو کنید لطفا کلیک کنید
logo
بازار سوغات کرمان
بازار سوغات کرمان

اشنایی با ارگ راین

ارگ این

ارگ راین کرمان دومین ارگ یزرگ خشتی

شاید زمانی که شما اسم ارگ را میشنوید ارگ بم کرمان را به خاطر آورید اما باید بدانید که علاوه بر ارگ بم ارگ دیگری نیز در کرمان وجود دارد که به ار راین مشهور است و در شهرستان راین وجود دارد.

اگر به دنبال خرید نوره اصل هستید کافیست با شماره ۰۹۰۳۰۵۷۳۵۴۲ در تماس باشید

بناهای باقی مانده از دوران ساسانیان منبع کاملی از اطلاعات تاریخی آن زمان برای ما هستند اگر بخواهید اطلاعات تاریخی خود را بالا ببرید و یا از دوران ساسانیان اطلاعات بیشتری داشته باشید حتما سری به شهر های تاریخی ایران بزنید. یکی از این شهرهای تاریخی کرمان است. کرمان سرشار از منایع تاریخی و آثار و بقایای زیادی است که در خود جای دارد.

شاید تا بحال اسم ابشار راین را شنیده باشید. شایان ذکر است ارگ راین نیز در فاصله ۱۵ کیلومتری ابشار راین قرار دارد ارگ بم که از نظر شباهت همچون ارگ بم است شاید در اولین نگاه آنرا با ارگ بم اشتباه بگیرید اگر چه ارگ راین کوچکتر از ارگ بم است و تاریخ بلندش به همتای ارگ بم نمیرسد اما باید بدانیم که ارگ راین نیز دوم بنای خشتی جهان بعد از ارگ بم است.ارگ هایی که امروزه ما از انها یاد میکنیم قلعه هایی هستن که در گذشته های دور فرمانروایان برای انجام امورات خود از انها استفاده میکنند.

ارگ راین

ارگ راین بنایی تاریخی در کرمان

در اینجا سعی بر این داریم که با توصیفاتی نچندان زیاد ارگ راین کرمان را به شما بشناسانیم تا از این پس برای بازدید این مکان تاریخی باشکوه به کرمان بیایید.با ورود به شهرستان راین ارگ خشتی را میبیند که بر روی تپه ای قرار دارد این ارگ از گذشته تا امروز آسیب های زیادی به ان وارد شده و از گزند حوادث دور نمانده است و بارها و بارها در دست مرمت و بازسازی قرار گرفته است . ارگ راین مساحتی به وسعت بیست هزار متر مربع را اشغال کرده است

ارگها همواره به دو قسمت عامه نشین و اعیان نشین تقسیم میشوند. این دو قسمت تفوت بسیار مشهودی باهم دارند به گونه ای که حتی در شیوه معماری و قسمت های عامه و اعیان نشین کاملا طراحی های جداگانه ای دارد.اگر چه تمام ملات استفاده شده در بنای ارگ سراسر خشت است و اگر کمی در ارگ قدم بزنید خواهید دید که بجز خشت ملات دیگری استفاده نشده است. اگر میخواهید به ورودی ارگ بروید باید به سمت شرق ان پیش بروید.

در کنار ورودی ارگ برج های دیده بانی را مشاهده میکنید که روزگاری سربازانی بر روی این برجها نگهبانی میداده و عبور و مرورهایی که اطراف ارگ میشد را زیر نظر میگرفتند و در زمان های جنگ نیز در زمان حمله دشمن از این برجک برای ریختن اتش و ابجوش بر روی سر دشمن استفاده میکردند دشمن را فراری میدادند.

ارگ این

اشنایی با قسمت های مختلف ارگ راین

پس از این برج ها قسمت هایی قرار دارد که مکانی  برای اهنگران و فلزکاران بوده است. در ارگ راین اسطبل های تابستانی و زمستانی ، بازار ، زورخانه و باناهای دیگری که مردم مجبور نباشند به بیرون از ارگ بروند وجود دارد. شاید اگر بفهمید که تا یک نیم قرن پیش مردمانی در این ارگ زندگی میکردند برایتان جالب باشد که حتما سری به این ارگ بزنید و از دیدن بقایای زندگی آنها به وجد بیایید.

برای خرید قوتو و اشنایی با خواص قوتو کافیست مقاله همه چیز درباره قوتو کرمان را مطالعه نمایید

ارگ راین شاهد رخدادهای تاریخی بسیاری بوده است. این ارگ، در دوران پادشاهی یزدگرد سوم وجود داشته و ساکنانش را از حمله اعراب نجات داده، در دوره نادرشاه افشار نیز این ارگ در اختیار یکی از فرماندهان وی بوده است. سازه خشتی و بزرگ این ارگ با کنگره‌های منظم روی دیوارهایش جلوه‌ای تسخیر نشدنی و باشکوه دارد

یک از علل شهرت ارگ راین کرمان کارگاه‌های صنایع فلزی آن بوده است. در این ارگ انواع شمشیر، اسلحه، قندشکن، داس، ساطور، قفل، خنجر، قیچی، انبر و تاج‌های علم‌های عزاداری تولید می‌شده است. حرفه آهنگری و فلزکاری در راین قدمتی تاریخی دارد که احتمالا به اندازه قدمت سکونت در این ناحیه عمر داشته باشد. ساخت اسلحه گرم نیز در دوره‌های نزدیک‌تر در ارگ راین انجام شده است

دیدگاه‌ها (0)

*
*

ارتباط با مدیر فروش (واتس آپ)