ارسال رایگان برای خرید بالا 300 هزار تومان شماره پشتیبانی تماس و پیامک09030573542
بازار سوغات کرمان
بازار سوغات کرمان

آشنایی با گنبد جبلیه کرمان

گنبد جبلیه ، یکی از بناهای تاریخی شهر کرمان

در این مقاله قصد معرفی یکی از بناهای تاریخی کرمان به نام گنبد جبلیه را داریم

گنبد جبلیه، در منتهی الیه شرقی کرمان در نزدیکی دو قبرستان صاحب‌الزمان و سیدحسین، گنبد بزرگ و عجیبی از سنگ و گچ بناشده که دست تطاول روزگار در تخریب آن کوتاه آمده‌است. این گنبد هشت ضلعی که به گنبد گبری نیز شهرت دارد، تماما از سنگ است.

تاریخ دقیق ساخت این گنبد مشخص نیست اما برخی زمان ساخت آن را به اوایل اسلام و برخی نیز با اهتمام به نامش که از گبر گرفته شده به پیش از اسلام و ساسانیان نسبت می دهند.

مردم کرمان عقیده دارند که این بنا که در ایام تاریخ توانسته سر بلند و استوار باقی بماند از مصالحی خاص ساخته شده که بسیار محکم و غیر قابل تخریب است.

کرمانیان می گویند که معمار این بنا که تماما از سنگ ساخته شده از مصالحی اسرار آمیز استفاده کرده که شامل شیر شتر، خاکستر و سفیده تخم مرغ بوده است.

عرض پی این بنای هشت ضلعی در حدود سه متر است در هر طرف این بنای دیدنی دری قرار دارد که عرض آن دو متر است گنبد بنا از آجر ساخته شده است این بنا همچنین گچبریهایی داشته که به مرور زمان از بین رفته است.

دیگر بناهای تاریخی شهر کرمان : حمام گنجعلی خان

گنبد جبلیه

گنبد جبلیه ، بنایی زیبا در شهر کرمان

ایرانیان معتقدند که این مکان آتشکده یا مقبره یکی از زرتشتیان بوده و برخی نیز اعتقاد دارند که مزار سید محمد تباشیری است. ولی این مطلب اخیر را در بعضی نقاط تکذیب می‌کنند. پژوهشگران اروپایی نظیر هیلن براند این گنبد را متعلق به سلجوقیان می‌دانند .

ولی این موضوع چندان درست به نظر نمی‌رسد چرا که  «جبلی» تحریف شده کلمه «گبری» است و طبق قواعد اشتقاقهای فارسی «گ» به «ج» بدل شده‌است . از این رو قدمت این گنبد را از این کلمه که آن را گنبد «گبر» نیز گفته‌اند می‌توان حدس زد که شاید مربوط به پیش از اسلام باشد و از بناهای زرتشتی و گبری است، گرچه سبک آن با سبک آتشکده ‌ها تطابق ندارد.

برخی احتمال داده‌اند که بنای مذکور مربوط به اواخر دوره ساسانی باشد که اوائل اسلام تعمیر و مرمت شده‌است و یا اینکه در اوائل اسلام با الهام از معماری ساسانی بنا گردیده‌است.این بنا در دوره هایی (از جمله دوره سلجوقی به دستور محمد بن الیاس) تعمیر شده است.

معماری گنبد جبلیه در استان کرمان

این بنای ارزشمند تاریخی در استان کرمان به صورت هشت ضلعی ساخته شده و سنگ عمده مصالحی بوده که در ساخت آن به کار رفته است. در هر ضلع این بنا هشت در به عرض دو متر قرار دارد، در حال حاضر به خاطر استحکام بنا هفت در را با سنگ پوشانده اند و تنها یک در را باز نگه داشته اند. سقف گنبد جبلیه را از آجر ساخته اند و داخل آن را با گچبری های زیبا جلوه داده اند. مصالح به کار رفته در دیوارها سنگ لاشه با ملات گچ از بیرون و آهک از داخل است. یک نکته ی مهم و جالب در ساخت این بنا تمام سنگی استفاده از شیر شتر در ساخت آن بوده است. البته برخی از کارشناسان و صاحب نظران این مورد را رد کرده و نپذیرفته اند.

از دیگر بناهای تاریخی هر کرمان : باغ شاهزاده ماهان

کتیبه های کشف شده در گنجینه جبلیه

درون این گنبد تاریخی، یک کتیبه ی ارزشمند وجود دارد به نام کتیبه ی مسجد آبدر اشکان که مربوط به بنای یادبود یک مسجد در ارتفاعات شهرستان بافت است که برروی قطعه سنگی طبیعی و به خط کوفی حک شده است.

دیگر قطعه ارزشمند و تاریخی در سال ۱۳۷۷ در گنبد جبلیه کرمان توسط فردی به نام وسط احمد ایلاقی کشف شد و به سازمان میراث فرهنگی استان کرمان تحویل داده شد. ابعاد این سنگ قبر در حدود ۲۶×۲۲ بوده و دارای دو بخش مهم است. یکی نوار حاشیه‌ ای و دیگری نوشتار وسط که در یک کادر قرار گرفته است. حایه کتیبه که از قسمت پایین گوشه سمت راست شروع می شود ، شامل آیه ‪ و بخشی از آیه‪ .سوره مبارکه آل عمران است

در این گنبد تقریبا بیش از ۱۲۰ قطعه سنگ حجاری شده کشف شده که مربوط به دوره های مختلف تاریخی می شوند، از جمله ی این سنگ ها عبارتند از سنگ هزار ساله رابر، سنگ مقبره خواجه اتابک مربوط به دوران سلجوقی و سنگ قبر میرزا آقاخان، پسر میرزا احمد علی خان وزیری نویسنده تاریخ کرمان و چندین نمونه وقف سنگی و … اشاره کرد.

نام دیگر گنبد جبلیه کرمان

این بنا به نام  گنبد گبری نیز در تواریخ یاد شده است و در تواریخ بنای گنبد به دوره قبل از اسلام ساسانیان نسبت داده می شود گویا آتشکده بوده است یا قبر یکی از زرتشتیان اما در جایی اشاره ای نیز شده است که بنای گنبد در عهد سلجوقیان ساخته شده است اما با توجه به این که به دستور محمد بن الیاس تعمیر شده طبعا چند قرن پیش از سلجوقیان این امر تحقق یافته و مربوط به همان دوران ساسانی است.

پس از ظهور اسلام و فتح ایران به دست مسلمین در هنر معماری نیز تغییر و تحولاتی صورت گرفت، هر چند سبک ایرانی هنوز در این سال ها رعایت و لحاظ می شد.

جاذبه های اطراف گنبد جبلیه در استان کرمان

  • مجموعه‌ی ابراهیم خان

مجموعه ی ابراهیم خان در استان کرمان یکی از مجموعه های تاریخی و بسیار زیبای شهر کرمان است که از دوران قاجار تاکنون در این شهر باقی مانده است. این مجموعه از بازار حمام آب انبار مدرسه و … تشکیل شده است. مجموعه ابراهیم خان تا حدود زیادی بر اساس معماری دوره‌ی صفوی ساخته شده است.

  • قلعه دختر کرمان

یکی از قدیمی ترین قلعه هایی که در شهر کرمان وجود دارد قلعه ی دختر یا آتشکده ی آناهیتا است. این قلعه دختر در کرمان به قلعه کهنه هم معروف دلیلش هم قدمت بالای آن است. قلعه دختر بر روی صخره‌ای سنگی قرار دارد و ارتفاع این صخره حدود ۴۰۰ متر و مساحت روی صخره ۲۰ هکتار است. قدمت و تاریخ این قلعه به قبل از اسلام برمیگردد.

  • قلعه اردشیر کرمان

یک قلعه ی تاریخی در استان کرمان وجود دارد که نام آن قلعه ی اردشیر است. این قلعه در قسمت شرقی شهر کرمان بر روی تپه ای قرار دارد و نامی که بر روی آن است به دلیل قرار گرفتن آن بر روی این تپه و ظاهر آن است. قلعه اردشیر از آثار باقی مانده قبل از ورود اسلام به داخل ایران است و هم اکنون از آن خرابه‌ای باقی مانده است. قلعه اردشیر در ارتفاع ۱۵۰ متری شهر کرمان است.

برای خرید قاووت کرمان کافیست با شماره ۰۹۰۳۳۰۵۷۳۵۴۲ در تماس باشید

برای خرید نوره درمانی ( پودر موبر زرنیخ دار ) کافیست با مدیر فروش در تماس باشید

دیدگاه‌ها (0)

*
*

میتونی واتس اپ پیام بدی