سلام، خوش امدید به سایت بازار سوغات کرمان، خوشحال میشیم پیج ایسنتاگرام مارو هم فالو کنید لطفا کلیک کنید
logo
بازار سوغات کرمان
بازار سوغات کرمان

آشنایی با باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان

درباره باغ شاهزاده ماهان بیشتر بدانید

کرمان گردی و آشنایی با مناطق گردشگری کرمان

باغ شاهزاده ماهان یا به اصطلاح بومیان باغ شازده ماهان ، در حوالی شهر کرمان و در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان قرار گرفته است. قدمت باغ شاهزاده ماهان به اواخر دوره‌ی قاجار باز می‌گردد و این باغ زیبا در دامنه‌ی کوه‌های تیگران ساخته شده است که این منطقه آب و هوای مناسب و طبیعتی زیبا را دارا میباشد.

این باغ ابتدا به دستور محمد حسن خان سردار ایروانی حاکم وقت کرمان ساخته شد و بنای درون آن بعداً توسط عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان طی یازده سال حکمرانی وی (۱۲۹۸ ه . ق تا ۱۳۰۹ ه. ق) ساخته شد و با مرگ وی نیز بنای آن نیمه تمام رها شد.

گفته می‌شود وقتی خبر مرگ ناگهانی حاکم را به ماهان می‌برند، بنّایی که مشغول تکمیل سردر ساختمان بود تغار گچی را که در دست داشته محکم به دیوار کوبیده و کار را رها کرده و فرار نموده است. به همین علت جاهای خالی کاشی‌ها را بر سردر ورودی می‌توان دید. تاریخ بنای باغ ۱۲۷۶خورشیدی است.

باغ شاهزاده ماهان نگینی در دل کویر

جود باغی سرسبز در دل کویر یکی دیگر از دلایلی است که این اثر را همچون یک معجزه شکل داده و حیرت همگان را برانگیخته است.

باغ شاهزاده ماهان یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های دیدنی ایران است که با داشتن فضای روح نواز و امکاناتی همچون رستوران و هتل می تواند یک روز خوش را برایتان رقم بزند.

این شاهکار معماری یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

جریان اب بینظیر در باغ شاهزاده ماهان

به محض ورود به باغ آنچه که بیش از هر چیز دیگری ما را به حیرت وا می دارد جریان آب است که حیات را برای درختان آن ممکن می سازد. آب موجود در باغ شاهزاده از قنات و رودخانه تیگران که از برف های ارتفاعات کوه جوپار سرچشمه می گیرد، تامین می گردد. این آب از مرتفع‌ترین قسمت باغ ، وارد آن می شود و در سیستم توزیع و نظام آبیاری شگفت انگیزی جریان می یابد تا درختان متنوع و سر به فلک کشیده را سیراب کند.

باغ شاهزاده
باغ شاهزاده کرمان
باغ شاهزاده ماهان

چند نکته جالب درباره این باغ تاریخی

شیب تند زمین که از اصول اولیه باغ تخت ها به شمار می رود، سبب می شود که آب در میان باغ شاهزاده از بالا به پایین در قالب یک جوی جریان  یابد.در سمت راست و چپ این جوی پیاده راه هایی برای عبور و مرور قرار دارند و در حاشیه ی پیاده راه ها جویبارهایی دیده می شوند که همچون یک مرز، فضای رفت و آمد را از فضای سبز باغچه ها جدا می کنند. آب در این جویبار ها جریان می یابد تا به پای درختان برسد و سرسبزی آنها را حفظ کند.

این آب پس از خروج از پایین ترین قسمت باغ به نهر هایی موسوم به چهارباغ وارد شده و راه خود را به سوی روستایی به نام مقسم تیگران در مجاورت ماهان ادامه می دهد تا باغ ها و کشت زارها را سیراب کند.

سیستم آبرسانی هوشمند باغ شاهزاده

موضوع دیگری که در مورد باغ شاهزاده جالب توجه است، سیستم آبرسانی هوشمندی است که در آن زمان، در باغ تعبیه شده و تا به امروز، آبادانی باغ را تضمین کرده است. جریان آب در قالب یک جوی که در دو طرف آن دو حوض بزرگ قرار دارد، طراحی شده است و فواره‌هایی که در این حوض‌ها قرار دارند، باعث ایجاد طراوت بیشتر در محیط شده‌اند. این فواره‌ها در جای جای باغ شاهزاده به چشم می‌خورند و کمتر باغی در ایران وجود دارد که به این میزان از فواره‌ها استفاده کرده باشد و البته آن‌ها را با هدف و مقصود خاصی در بنا جا داده باشد.

آب مورد نیاز باغ شاهزاده ماهان از قنات تیگران که خود از ارتفاعات قله ی کوه جوپار و آب شدن برف های کوه های تیگران سرچشمه می‌گیرد، تامین می‌شود. این باغ زیبا در سال ۱۳۵۷ شمسی مورد مرمت قرار گرفت که در زلزله سال ۱۳۶۰ به آن آسیب های وارد شد که دوباره مورد بازسازی قرار گرفت. از این باغ زیبای ایرانی، امروزه به خوبی محافظت و نگهداری میشود

آشنایی با نقاط زیبای این بنای تاریخی در کرمان

از دیگر زیبایی‌های این باغ می‌توان به عمارت شاه‌نشین، استخر و جوی‌ها، بالاخانه، باغ خلوت و آبشارهای زیبای آن اشاره کرد. علاوه بر این، رستورانی در این مجموعه قرار دارد که می‌تواند خاطره‌ی بازدید از آن را برایتان گواراتر کند. در ضمن، این باغ مجهز به مهمانسرایی هم هست که می‌تواند پذیرای شما برای اقامتی یک تا چند روزه باشد.

باغ شاهزاده ماهان یکی از ۹ باغ ایرانی میباشد که به عنوان سیزدهمین اثر ایرانی در سال ۱۳۹۰ شمسی در فهرست میراث جهانی یونسکو به شماره ۱۳۷۲ به ثبت جهانی و در تاریخ ۱۴ آبان ۱۳۵۳ به شماره ۱۰۱۲ هم به ثبت ملی رسید و اطلاعات این باغ از طرف یونسکو نیز به ۳۵ زبان زنده دنیا ترجمه و در نقشه گردشگری یونسکو نیز قرار گرفت. این باغ هم اکنون در میان پرگردشگرترین جاذبه‌های ایران قرار دارد

خرید سوغات کرمان

اگر شما یکبار هم به کرمان سفر کرده باشید حتما از سوغاتی های خوشمزه و مقوی کرمان خرید کرده اید.

از سوغاتی بسیار مقوی استان کرمان میتواند به قوتو و کلمپه اشاره کرد که هرکدام از این دو سوغات کرمان را به طور کامل در مقالات جذاگانه معرفی کرده ایم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خواص قوتو مقاله همه چیز درباره قاووت کرمان را مطالعه نمایید

و برای دریافت اطلاعات از خواص کلمپه کافیست مقاله همه چیز درباره کلمپه کرمان را مطالعه نمایید

برای خرید قاووت کرمان و سایر سوغات کرمان کافیست با شماره ۰۹۰۳۰۵۷۳۵۴۲ در تماس باشید

دیدگاه‌ها (0)

*
*

ارتباط با مدیر فروش (واتس آپ)